SAKIZ (CHIOS) ADASI'NA RÜYA GİBİ BİR YOLCULUK!

SAKIZ (CHIOS) ADASI\'NA RÜYA GİBİ BİR YOLCULUK!

SAKIZ ADASI'NA RÜYA GİBİ YOLCULUK...

Konaklama : SAKIZ’DA 4* CHANDRIS HOTEL’DE 1 GECE OK. KONAKLAMA

Tur Süresi : 1 Gece 2 Gün

Hareket Tarihleri :

Hareket Noktaları : Tur programından inceleyebilirsiniz.

Ulaşım Şekli : Lüks Otobüsler ve Feribot

Ayrıntılı bilgi için 0232 404 42 82 nolu telefondan bize ulaşabilirsiniz...

Kişi Başı : 99€ 'dan Başlayan Fiyatlarla...

Tur Programı - Detayları

SAKIZ ADASI`NA RÜYA GİBİ YOLCULUK...

 

4* CHANDRIS HOTEL'DE KONAKLAMA AYRICALIĞI İLE

 

1. Gün: MERKEZ ve BATI SAKIZ TURU: SAKIZ KALESİ - VUNAKU MEYDANI - AVGONIMA KÖYÜ - NEA MONI MANASTIRI

CUMARTESİ

Sabah 06.30’da Egepark, 06.40’da Bostanlı İskelesi, 06.50’de Karşıyaka İskelesi,07.00`de Lozan Atatürk Lisesi, 07.10`da Sabancı kültür Merkezi önü, 07.20`de Göztepe İskelesi, 07.30’de Üçkuyular Shell ve 08.30’da Çeşme Gümrük’te buluştuktan sonra komşu ülkenin en güzel adalarından biri olan Sakız ( Chios )’a gitmek için yola çıkıyoruz. Çeşme deniz gümrüğünde pasaport kontrollerimizi yaptırdıktan sonra yaklaşık 45 dakikalık keyifli deniz yolculuğumuza başlıyoruz.

Sakız’a ulaştığımızda bizleri bekleyen otobüsümüzle Yunanistan’ın en bakımlı ve zengin adası Sakız’ı keşfetmek için adada yolculuğumuza başlıyoruz. İlk durağımız Ada’nın kalbinde yer alan Sakız Kalesi oluyor. Bir zamanların Ceneviz, Venedik ve de Osmanlı dönemi izlerini taşıyan kale ve kale içi yerleşimini rehberimiz eşliğinde geziyoruz. Daha sonra 1843 yılında Sakız Adası’nı ziyaret eden Sultan Abdülmecid’in emri ile inşa edilen Sakız’ın günümüze kalmış en sağlam camisi olan Mecidiye Camisi’ni görüyoruz. Daha sonra Sakız’ın buluşma noktası olan Vunaku Meydanı ( Platia Plastira ) ve Halk Bahçesi ( Dimotikos Kipos) ‘da gezintiye çıkıyor ve aralarında Kanaris’in de bulunduğu Sakız’ın halk kahramanlarının heykel ve büstlerini görüyoruz. Bu esnada Vunaku Meydanı’nın yakınında bulunan Sakız’ın en şirin Osmanlı yapılarından biri olan Melek Paşa Çeşmesi’nin önünde de hatıra resimlerimizi çektiriyoruz. Daha sonra rehberimiz eşliğinde merkezde yer alan Ortodoks ve Katolik Kiliseleri’ni, Sakız Valiliği’ni ve Homeros Kültür Merkezi’ni fotoğraflıyor ve hakkında bilgiler alıyoruz. Öğle saatlerinde ada merkezinde yer alan 4*Chandris Hotel’e yerleşiyoruz. Daha sonra arzu eden konuklarımızla Sakız’ın kuzeyi ve batısına doğru yolculuğumuza başlıyoruz. İlk olarak Tarihi Yeldeğirmenleri’ne gidiyor ve Sakız’ın simgesi değirmenleri fotoğraflıyoruz. Roket Savaşları’nın yapıldığı Vrondatos ve Homeros’un ders verdiğine inanılan Daskalopetra’yı da gördükten sonra adanın kartal yuvası sayılan Avgonima Köyü ve en eski manastırlarından birisi Nea Moni’ye doğru Batı Sakız Turu’na devam ediyoruz. Bu keyifli yolculuk esnasında Karies Köyü yakınlarında verdiğimiz kısa mola esnasında adayı kuşbakışı izleme ve fotoğraflama şansı yakalıyoruz. Öğle yemeğimizi kendine özgü mimarisi ile görenleri büyüleyen Avgonima’da alıyor ve köy tavernasında adanın şahane oğlak tandırı ve horoz kebabı ile şarabının tadına bakıyoruz. Yemeğin ardından bir zamanların en ilginç köyü olan Anavatos’u panoramik olarak izliyor ve günümüzde terk edilmiş bu dağ köyünü fotoğraflıyoruz. Gün sonunda Sakız’ın en önemli tarihi mirası Nea Moni Manastırı’na giderek 11. yy yapısının eşsiz freskoları ve mermer mozaiklerini yakından tanıyoruz. Gün sonunda otelimize yerleşiyor ve dinleniyoruz. Akşam saatlerinde arzu eden konuklarımızla Taverna Eğlencesi’ne katılıyor, limitsiz içki ve Yunan müziği eşliğinde akşam yemeğimizi alıyoruz.

 

2. Gün: GÜNEY SAKIZ TURU: ARMOLIA - MESTA - PIRGI - PAŞA LİMANI

PAZAR

Sabah kahvaltısının ardından Güney Sakız Turu için otobüsümüzde yerlerimizi alıyoruz. Sakız ağaçlarının ve mimari zenginliğin en bol olduğu Mastihohoria (damla sakızı köyleri ) ve Notiahoria ( güney köyleri ) diye adlandırılan Güney Sakız Turu’na çıkıyoruz. Bu keyifli günde çömlek yapımı ve kalesi ile ünlü Armolia, “ksista“adı verilen cephe süslemeleri ile ünlü Pirgi, dehlizleri andıran sokakları ve kale görünümlü evleri ile Mesta gibi ortaçağ köylerini geziyoruz. Ada’nın doğal ve mimari birçok zenginliğine ev sahipliği yapan Güney Sakız Köyleri gezisinin ardından Paşa Limanı’na giderek güzel bir restoranda Sakız denizinin lezzetli ve taptaze ürünlerinin tadına bakma şansı yakalıyoruz. Daha sonra Yunanistan ve Sakız Adası’na veda ederek gemimizde yerlerimizi alıyor ve Çeşme’ye doğru dönüş yolculuğumuza başlıyoruz. Çeşme’de gümrük işlemlerimizi tamamladıktan sonra İzmir’e doğru özel aracımızla yola çıkıyoruz. Akşam saatlerinde ulaştığımız İzmir’de bir başka FMA TRAVEL gezisinde tekrar buluşmak dileği ile vedalaşıyoruz.

FİYATA DAHİL OLAN HİZMETLER

* SAKIZ’DA 4* CHANDRIS HOTEL’DE 1 GECE OK. KONAKLAMA

* GÜNEY SAKIZ TURU (MESTA - PİRGİ - ARMOLIA)

* ÇEŞME – SAKIZ – ÇEŞME FERİBOT ULAŞIMI

* SAKIZ KENT TURU

FİYATA DAHİL OLMAYAN HİZMETLER

* ÖĞLE YEMEKLERİ

* MÜZE VE ÖREN YERİ GİRİŞ ÜCRETLERİ

* MÜZE VE ÖREN YERİ GİRİŞ ÜCRETLERİ

* YURT DIŞI ÇIKIŞ HARCI ( 15 TL )

* ÖĞLE YEMEKLERİ

* 65 YAŞ ÜSTÜ KONUKLARDAN 10 EURO SUR-PRIM ALINACAKTIR.

 

SAKIZ KÜLTUR ve EĞLENCE PAKETİ

* YUNAN TAVERNASI’NDA CANLI MÜZİKLİ, LİMİTSİZ İÇKİLİ AKŞAM YEMEĞİ ( 35 EURO )

* KUZEY ve BATI SAKIZ TURU ( AVGONIMA – ANAVATOS - NEA MONI ) ( 35 EURO )

* İZMİR – ÇEŞME – İZMİR OTOBÜS ULAŞIMI ( 20 EURO )

 

90 EURO EDERİNDEKİ SAKIZ KÜLTÜR VE EĞLENCE PAKETİ ACENTEDE SATIN ALINIRSA 90 EURO YERİNE SADECE 51 EURO ÖDENECEKTİR.

TUR HAREKET YERLERİ VE SAATLERİ

06.30’da Mavişehir Egepark

06.40’da Bostanlı İskelesi

06.50’de Karşıyaka İskelesi

07.00'de Lozan Atatürk Lisesi

07.10'da Sabancı Kültür Merkezi önü

07.20'de Göztepe İskelesi

07.30’de Üçkuyular Shell

08.30’da Çeşme Gümrük